Stredozemná strava
V prímorských oblastiach Európy popri Stredozemnom mori prevláda stravovanie, vďaka ktorému sa populácia žijúca v tomto regióne dožíva vyššieho veku v lepšom zdraví. Ide o lokality južného Talianska, Grécka, Španielska, severnej Afriky a priľahlých ostrovov, kde neprenikla industrializácia a globalizácia.
Mnohé štúdie potvrdili podstatne nižšiu mortalitu a morbiditu na kardiovaskulárne a onkologické ochorenia. Typická strava tohto regiónu sa riadi nízkou energetickou hodnotou. Obezita je zriedkavá.
Príjem saturovaných živočíšnych tukov je nízky, polynenasýtených MK (rastlinné oleje napríklad slnečnicový) je optimálny. Prevláda príjem mononenasýtených (olivový olej) a omega 3MK (dostatočný príjem rýb). Bielkoviny sa konzumujú predovšetkým vo forme rýb, morských živočíchov, strukovín a obilnín. Živočíšne bielkoviny sa konzumujú vo veľmi malom množstve, preferuje sa baranie mäso.
Sacharidy sa uprednostňujú vo forme polysacharidov- obilniny, strukoviny, ovocie a zelenina. Rafinovaný cukor sa používa vo veľmi malom množstve. Typický je denný príjem listovej, plodovej a koreňovej zeleniny vo varenom aj surovom stave.
V konzumácii ovocia prevláda vysoký príjem citrusových plodov, ale i typického kontinentálneho ovocia. V dôsledku príjmu ovocia a zeleniny je aj dostatočný príjem vlákniny. Alkohol sa konzumuje vo veľmi miernom množstve a to vo forme červeného vína v množstve 300- 400 ml. Vysokým podielom potravín rastlinného pôvodu sa zabezpečuje dostatočné množstvo antioxidantov a minerálov. Antioxidanty – vitamíny C, E, betakarotény a flavonoidy majú významné postavenie v prevencii kardiovaskulárnych a nádorových ochorení. Živočíšne tuky s obsahom nasýtených MK sú nahradené zvýšeným príjmom mononenasýtených a omega3MK. Tradičná stredozemná strava vyhovuje všetkým zásadám správnej výživy (Beňo, 2003).