Kardiovaskulárne choroby, ateroskleróza a dyslipoproteinémie často začínajú už v detskom veku
12.09.2009 20:49
Kardiovaskulárne choroby predstavujú veľmi závažný problém nielen medicínsky, ale aj spoločenský a v neposlednom rade veľký ekonomický problém Slovenskej republiky. Patria medzi civilizačné choroby. V súčasnej dobe je k dispozícii veľa dôkazov pre tvrdenie, že ateroskleróza začína a progreduje v detstve. Významnú mieru v jej vzniku zohráva viac ako 250 faktorov a mnohé z nich podmieňujú vznik aterosklerózy už v priebehu detstva a adolescencie. Kľúčové postavenie zohráva zvýšenie koncentrácie nízkodenzitných lipoproteínov v plazme, vysoký obsah cholesterolu, obezita a zvýšený krvný tlak. Medzi rizikové faktory patrí DLP, diabetes mellitus, nesprávne stravovacie návyky, nedostatok telesnej aktivity, obezita, stres a mnohé iné.
Najúčinnejšou metódou znižovania chorôb kardiovaskulárneho systému, ktoré vznikajú na podklade aterosklerózy, je primárna prevencia, ktorá je zameraná na jedincov s vysokým stupňom ohrozenia. Tu patrí významné miesto pediatrom. Metodický pokyn pre primárnu prevenciu srdcovo-cievnych chorôb u detí a dospelých zahŕňa Vestník MZ čiastka 49-51, roč. 52 z 30. novembra 2004.
Medzi ciele primárnej prevencie patrí: rozpoznať a zachytiť jedincov s rizikom včasnej aterosklerózy v asymptomatickom období, odstrániť negatívne vplyvy vonkajšieho prostredia, zlepšiť telesnú kondíciu, zabezpečiť individuálnu starostlivosť o rizikových jedincov, začať včasnú terapiu DLP, dlhodobo zmeniť a upevniť spôsob života pacienta a jeho rodiny.
Podstatou komplexnej terapie DLP je využitie všetkých súčastných liečebných poznatkov pre primárnu a sekundárnu prevenciu komplikácií. DLP predstavuje závažný celospoločenský problém, preto je dôležité začať prevenciu DLP už u detí a mladistvých. Spôsob životného štýlu sa začína už v detstve.
Komplexná liečba DLP spočíva v dietoterapii (treba zohľadniť o aký typ DLP ide a podľa toho upraviť diétu), pohybovej liečbe (zmena denného režimu, primeraná fyzická aktivita a vhodná je aj kupeľná liečba v špecializovaných ústavoch). V neposlednom rade je dôležitá aj psychoterapia.
Organizácia starostlivosti na Slovensku
Významný dokument, ktorý začal riešiť problém primárnej prevencie chorôb kardiovaskulárneho systému (ďalej len „KVS“) na Slovensku, je Metodický pokyn MZ SR š. 87/2004 o primárnej prevencii srdcovo cievnych ochorení u detí a dospelých. Je dokázané, že včasná a správna liečba umožňuje zníženie hladín cholesterolu, čo vedie k hojeniu aterosklerotických plakov, zlepšenie funkcie cievneho endotelu, k prevencii aterotrombózy a odstáneniu dysfunkcie cievnej steny.
Praktický lekári pre deti a dorast počas preventívnych prehliadok 11 a 17 ročných detí vyšetrujú hladinu celkového cholesterolu. Vykonávanie uvedených vyšetrení je súčasťou preventívnych prehliadok detí. Cieľom je odhalenie rizikových jedincov v rámci rodiny, podchytiť pacientov s dyslipoproteinémiou a inými rizikami vzniku predčasnej aterosklerózy a tým znížiť neskorší výskyt klinických komplikácií aterosklerózy. V rámci preventívnej prehliadky sa vykonáva skríning a reskríning hladiny celkového cholesterolu. Reskríning sa vykonáva u detí, ktoré mali hladiny celkového cholesterolu nad 4,85 mmol/l alebo pod 2,85 mmol/l. Časový odstup reskríningu by mal byť 4 - 6 mesiacov (5).
Systémovo sa s týmito deťmi do doby reskríningu nepracuje a nevykonáva sa systémová edukácia o zdravom životnom štýle a nefarmakologickom ovplyvnení výšky hladiny sérového cholesterolu a teda prevencie kardiovaskulárnych ochorení do budúcnosti.
Zabezpečiť edukáciu detí a predovšetkým ich rodičov v oblasti zdravotného životného štýlu, by v konečnom dôsledku malo priaznivý dopad na zdravie celej rodiny a tým ozdravenie celej spoločnosti. To je základným predpokladom pre zníženie výdavkov na liečbu civilizačných ochorení do budúcnosti.
———
Späť